5G Teknolojisine Nasıl Geldik? Adım Adım 5G

5G Teknolojisi son zamanların en çok konuşulan ve haberi yapılan konusu olarak göze çarpıyor. Bizler de bu konuyla alakalı en başından başlayıp araştırma yaptık. Yazının devamında 5G Teknolojisi serüvenini adım adım inceliyoruz. Öncesinde 5G teknolojisine ulaşana kadar Dünya hangi aşamalardan geçti? ve neler yaşandı? Piyasaya sürülen ilk cep telefonu ve Mucidi hakkında bilgileri kısa başlıklar ile sizlere aktarıyoruz. Keyifli okumalar.

1G Başlangıç (1973)

İlk olarak Martin Cooper tarafından 1973 yılında ortaya atılan taşınabilir telefon fikri, ilerleyen dönemlerde gelişerek 1983 yılında somut halini almıştır. Martin Cooper’ın, 1983 yılında ilk kez protitipini tanıttığı DynaTAC 8000X modelli telefon, ilk olarak Motorola şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür.

İlk cep telefonunun çıkmasıyla eşzamanlı yürütülen mobil şebeke çalışmalarıyla birlikte, 1G teknolojiside ivme yakalamış ve döneminin en heyecan verici konusu olmuştur.

1G, kablosuz yeni nesil telefon teknolojisidir. 1980’li yılların başlarında Japonya’da kullanılmaya başlandı. 1982 yılında şebeke sistemlerinin tam anlamıyla geliştirilmesinden sonra dünya 1G teknolojisiyle tanışmış oldu. Hücresel ağ ile çalışan bu ilk cep telefonları sunduğu özellikler sayesinde dönemin en çok konuşulan ve ilgi duyulan konusu haline gelmiştir. 1G geniş kapsama alanının yanı sıra, yüksek kapasite frekansında çalışıyordu. Ayrıca *roaming (dolaşım) tekniği sayesinde uluslararası telefon görüşmelerini de mümkün kılıyordu. Bu saydığımız özellikler o dönemin teknolojik harikalarıydı. Fakat bunun yanında 1G teknolojisinin bazı dezavantajları vardı.

 • 1G Teknolojisinin Dezavantajları;
 • Güvenlik sertifikası içermediğinden telefon görüşmeleri dinlenebiliyordu.
 • Veri iletişim imkanı sağlamıyordu.
 • Üretilen ilk cep telefonlarının çok ağır ve büyük boyutlu olması (Örn. DynaTac, boyut: 22cm, Ağırlık: 1 Kg

Bu dezavantajlar 2G teknolojisi ile ortadan kalkmıştır.

2G

1990’lı yıllarda GSM (Global System for Mobile Communications) dijital sinyal kalitesine geçişi duyurdu. 2G ikinci nesil şebeke sistemi olan, tıpkı 1G teknolojisi gibi hücresel ağ sistemi kullanmaktaydı 1991 yılında Finlandiya’da 1G gibi hücresel ağ sistemi kullanıyordu. 1G teknolojisinde haberleşme analog veriler üzerinden sağlanıyorken, 2G’de ise sayısal veriler ile haberleşme gerçekleşmekteydi. Bu yenilik, dönemin haberleşme teknolojisi için bir devrim niteliği taşıyordu.

2G gerçek GSM sisteminin temeli sayılabilecek sayısal veriler ile haberleşme temelli, iletişim imkanı sağlıyordu. Short Message Service (SMS) ilk olarak 2G ile kullanılmaya başlandı. Bu sistem sayesinde GSM tüm dünyada yayılıp aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

2G, 1990 ların başlarından 2000 yıllarının başlarına kadar kullanılmıştır. 2G teknolojisinin data hızı 64 Kbps’dir. İlerleyen dönemlerde 2,5G 2,75G gibi kavramlarında ortaya çıkmasıyla gelişen hücresel ağ sayesinde MMS, GPRS, EDGE gibi kavramlarda ortaya çıkmaya başlamıştır.

 • 1G’ye göre avantajları;
 • Daha yüksek ses kalitesi
 • Daha büyük kapasite
 • Sesi ve verileri şifreleme imkânı
 • Kısa veri iletim

3G

3G teknolojisi ilk olarak 1998 yılında Japonya’da test edilmiş ve kullanılmış, sonrasında 2002 yılında ABD’de, 2003 yılından itibarende Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise 2009 yılında aktif halde kullanılmaya başlanmıştır. 3G teknolojiside tıpkı öncekiler gibi hücresel bir ağ sistemi kullanmaktadır.

3G teknolojisi

3G teknolojinin 2G’ye göre en büyük yenilik ve avantajlarından bir tanesi de, taban verilerinin sayısal veri olmasıdır. Bu teknolojide cihazlar sadece veri alış-verişi sırasında bant genişliği kullanıyor olmasını da önemli bir yenilik olarak sayabiliriz.

 • 2G’ye göre avantajları;
 • Gelişmiş Mesajlaşma servisleri
 • Gelişmiş internet erişimi sayesinde, yüksek hızda Multimedia haberleşme olanağı
 • Pil ömrünün daha stabil kullanılması
 • GPS sisteminin gelişmesi ve yaygınlaşması
 • Mevcut şebekelere ekstra uyum
 • Mobil kullanımda ticari faaliyetlere başlanması ve yaygınlaşması

3G teknolojisi temel telefonun ‘Akıllı telefona’ dönüştürülmesinde büyük bir rol oynamıştır. Bu konuda her ne kadar da global ölçekte nam salmış olsa da bazı konu başlıklarında kullanıcılara ve 3G servis sağlayıcılarına önemli sorunlar yaşatmıştır. Bunlardan bazıları;

 • 3G hizmeti sağlayan telefonların pil ömrünün tutarsız olması
 • 3G telefon fiyatlarının yüksek olması
 • Bazı ülkelerde 3G hizmetlerinin yüksek ücretler ile sağlanması
 • Uluslararası ölçekte devletler arasında 3G lisansları arasında ki farklılıklar
 • Servis sağlayıcılarının kapsama alanı çalışmalarına yeterli derecede fon ayıramaması.

1G, 2G, 3G, 4G, 5G Yıllara göre değişimi. Kablosuz İletişimin Son 40 yılı
Kablosuz İletişimin Son 40 yıllık Evrimi

4G

4G, özgür iletişim teknolojisinin 4.nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G teknolojisinde öne çıkan bir takım sorunları gidermek ve mobil iletişimde ihtiyaç duyulan diğer özellikleri karşılamak maksadıyla geliştirilmiştir.

4G teknolojisi ile mobil iletişim ve hücresel paylaşımlar IP ( Internet Protokolu) üzerinden gerçekleştirilmesi, 4G teknolojisini 3G’den ayıran en önemli özelliktir. Yani en basit anlatımla 4G sayesinde artık ses, IP vasıtasıyla karşı tarafa iletiliyor diyebiliriz.

4G ile çok daha hızlı sistemler oluşturulmaya başlandı. Veri hızı (20-100) Mpbs destekleyen 4G ile yüksek çözünürlüklü Filmler ve TV’ler için yeterli bir teknolojidir. Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA) VE Çoklu Giriş Çoklu Çıkış Tekniği (MIMO) sayesinde mümkün olmuştur.

Aşağıdaki tabloda ‘3G ile 4G’ arasındaki farkları görebiliriz;


TEKNOLOJİ
3G4G
VERİ TRANSFER HIZI3.1 Mbps100 Mbps
İNTERNET SERVİSİBroadbandUltra Broadband
MOBİL-TV ÇÖZÜNÜRLÜĞÜDüşükYüksek
FREKANS1.6 – 2 Ghz2 – 8 Ghz
BANT GENİŞLİĞİ2 Mbps200 – 1000 Mbps
İNDİRME/YÜKLEME HIZI5.8 Mbps14 Mbps

3G ile 4G arasındaki farklar

4.5G

Öncelikle bunu belirtmekte fayda görüyoruz. Genel anlamda 4G ile 4.5G arasında herhangi bir fark yoktur. 4.5G ismi ülkemizde kullanılan bir tabir olduğunu söyleyebiliriz. 4G teknolojisinin gelmiş olduğu en son seviyeyi ifade eder. Basitçe anlatmak gerekirse, 4.5G ile internet ortamında 10 kat daha hızlı ve stabil bağlantı elde edebiliyoruz. 3G teknolojisi s/ 28Mbps hız elde edebiliyorken, 4.5G ile bu hız ortalama olarak s/ 375Mbps oluyor. Ayrıca LTE  (Long Term Evolution) ile sesli görüşme kalitesinde büyük bir artış sağlanmıştır.

1 Nisan 2016 yılında Türkiye’nin tamamında aktif halde kullanılmaya başlanan 4.5G sistemleri, telekominakasyon şirketleri tarafından ülkemizin dört bir tarafına hizmet sağlanmaktadır.

5G

5G teknolojisi, 5G faydaları ve zararları, 5G nedir?

5G teknolojisini kısaca özetlemek gerekirse; ‘Yeni Nesil Kablosuz Mobil İletişim’ teknolojisidir. Bir önceki 4G teknolojisinin devamı niteliğindedir. Biliyorsunuz ki çağımızda insanlar arasındaki dijital haberleşme boyut değiştirmiş durumda, eskiden sadece ‘ses’ ile kurulan iletişim günümüzde farklı yollar ile sağlanıyor. Ses kayıtları yollayabiliyor basit bir adım video/fotoğraf yoluyla iletişim kurabiliyoruz. Bunların yanı sıra kısa veya uzun metrajlı filmler çekip çeşitli mecralarda paylaşımını yapıyoruz. Yani kısaca sürekli online durumdayız. Haliyle tüm bu saydıklarımızı yaparken de iletişim teknolojilerinin yeni açıkları ve ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz yüksek hız, yüksek hızla birlikte kesintisiz iletişim ve yüksek kalite günümüzde en önemli iletişim unsurları olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca düşük maliyetli iletişim imkanı ve güvenli iletişim en ihtiyaç duyulan temel gereksinimler halini aldı. Tüm bu gereksinimleri içinde bulunduran mobil iletişim teknolojisine 5G diyoruz.

5G teknolojisini kısaca böyle anlatabiliriz. 5G teknolojisine dair diğer yazılarımızda çok daha çeşitli bilgiler ile sizlerle olacağız.

Bir Yanıt

 1. Süleyman 08-07-2020

Cevap Bırakın