Türkiye’de Bilim Neden Gelişmiyor

Türkiye’de bilim alanında batı ülkelerine göre bir hayli geri kalmış durumda, Ancak son yıllarda bu farkı kapatabilmek için devletimiz yoğun çabalar sarf etmeye başlamıştır. Türkiye’de bilimsel projeler üreten ve bu konuda öncülük yapan kuruluş hangisi diye soracak olursanız en ön sırada TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) yer alır. Bu kuruluş 24 Temmuz 1963 yılında kurulmuştur. Bilimsel projelerin geliştirilmesinde maddi ve manevi destek sağlayan bu kuruluş, Türkiye’deki bilimsel çalışmaların en büyük destekçisidir. TÜBİTAK, bu bilimsel çalışmalar için toplumun her kesimini bilgilendirmek ve her kesimde bu farkındalığı oluşturmak için kitaplar ve dergiler yayımlamaktadır. Bilim insanlarının faaliyetlerini burs ve ödüller ile desteklemektedir. Bilimsel araştırmalar için yıllık fon ayırmaktadır. Bu şekilde ülkemizin bilimsel araştırmalarda ilerlemesini sağlayıp diğer ülkeler ile mücadele etmesine yardımcı olmaktadır.

Yeterli Olabiliyor Mu?

TÜBİTAK’ın bu çabası ülkemiz için çok önemlidir. Ancak tabi ki tek başına gösterdiği bu çaba ülkemizin bilim konusunda söz sahibi olabilmesi için yeterli değildir. İnsanları bilinçlendirmek ve bilimsel araştırma konusunda teşvik edebilmek için her türlü desteği sağlamaya çalışsa bile gerek devletten gerekse toplumdan yeterli desteği görememektedir. Yıllık bazda devletin hazine fonundan TÜBİTAK‘a ayrılan bütçe kurumun bilimsel araştırmalarına yetmeyebiliyor. Bu sebeple ülkemizde yeterli bilimsel çalışma yapılamamaktadır. Yani Türkiye’de bilim neden gelişmiyor diye soracak olursanız yetersiz kaynak ve az bilinçli toplum diyebiliriz.

TÜBİTAK’ın bu çabası ülkemiz için çok önemlidir. Ancak tabi ki tek başına gösterdiği bu çaba ülkemizin bilim konusunda söz sahibi olabilmesi için yeterli değildir. İnsanları bilinçlendirmek ve bilimsel araştırma konusunda teşvik edebilmek için her türlü desteği sağlamaya çalışsa bile gerek devletten gerekse toplumdan yeterli desteği görememektedir. Yıllık bazda devletin hazine fonundan TÜBİTAK'a ayrılan bütçe kurumun bilimsel araştırmalarına yetmeyebiliyor.
Türkiye devlet hazinesinden kurumlara aktarılan bütçe şeması !

Türkiye’deki Bilimsel Araştırmalar

Türkiye’de bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler çok yavaş ilerlemektedir. Bunun en büyük nedeni ise yetersiz kaynaktır. Bilimsel araştırmaları destekleyen çok az kuruluşun olması çalışmaların çok ağır ilerlemesinin temel nedenidir. Bu sebeple son yıllarda dünya çapında yapılan bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Ülkemizde bilimin ilerlemesini istiyorsak insanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Bu sayede bilime daha fazla destek verilecek ve maddi kaynak daha çok olacaktır. Bilimin ilerlemesi ile birlikte bilimsel araştırmaların maddiyat yükü de bir hayli aratmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye bilime ayırdığı bütçeyi azaltmış ve başka sektörlere daha çok kaynak ayırmıştır. Son yıllarda biraz daha bilimsel araştırmalara ağırlık verildiyse de, bu dünya çapında söz sahibi olabilmemiz için yeterli değildir.

Bir gün haberini yapacağımız, çok sayıda bilimsel gelişmeler ve icatların olacağına umut ederek yazımızı burada sonlandırıyoruz.

Cevap Bırakın