Live COVID-19 statistics for
Turkey
Confirmed
7,039,470
Recovered
0
Deaths
63,166
Last updated: 9 minutes ago

COVID-19 Coronavirüs nedir?

Covid-19 ya da diğer bir adıyla Coronavirüs, İlk defa Çin'de ortaya çıkan ve Zatürre hastalığı ardından da ölümle sonuçlanan bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığa neden olan virüs, şekil itibari ile yuvarlak bir topun her tarafında taç görünümlü uzantılar olması nedeni ile taç anlamına gelen "Corona" adını Latince'den almaktadır. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) bu mikrobu 11 Şubat tarihinde Covid-19 olarak adlandırdı. Bu hastalık insanlarda hafif-ağır üst solunum yolu hastalıklarına neden olduğu bildirilen yeni bir hastalıktır.
COVID-19 Coronavirüs Nedir?

Covid-19 ya da diğer bir adıyla Coronavirüs, İlk defa Çin’de ortaya çıkan ve Zatürre hastalığı ardından da ölümle sonuçlanan bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığa neden olan virüs, şekil itibari ile yuvarlak bir topun her tarafında taç görünümlü uzantılar olması nedeni ile taç anlamına gelen “Corona” adını Latince’den almaktadır. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) bu mikrobu 11 Şubat tarihinde Covid-19 olarak adlandırdı. Bu hastalık insanlarda hafif-ağır üst solunum yolu hastalıklarına neden olduğu bildirilen yeni bir hastalıktır.

COVID-19 Belirtileri Nelerdir?

COVID-19, soğuk algınlığı ve grip gibi semptomları ortaya çıkarır. Semptomlar ateş, yorgunluk ve genel vücut ağrıları, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve  ishaldir. Öksürük veya şiddetli öksürük de en belirgin semptomlar arasındadır. Semptomlar normalde hafiftir ve başlangıcı kademeli olarak artar.

COVID-19 Belirtileri Nelerdir?
COVID-19, soğuk algınlığı ve grip gibi semptomları ortaya çıkarır. Semptomlar ateş, yorgunluk ve genel vücut ağrıları, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve  ishaldir. Öksürük veya şiddetli öksürük de en belirgin semptomlar arasındadır. Semptomlar normalde hafiftir ve başlangıcı kademeli olarak artar.
COVID-19 Belirtileri Nelerdir?

Enfekte olan bazı kişiler semptom göstermeyebilir. Çoğu genç ve sağlıklı  her 100 insandan yaklaşık 80’inin tedavi bile görmeden iyileştiği bildirilirken, bağışıklık sistemi daha zayıf olan kronik hastalar ve yaşlılar için durum tehlikelidir.

COVID-19 enfeksiyonu ne kadar sürer?

COVID-19 enfeksiyonundan etkilenen insanların iyileşme süreci kişiye göre değişir. Hasta 1 gün ara ile yapılacak son 2 testin negatif çıkması ile taburcu edilebilmektedir. Hastalığın nasıl bulaştığı konusu en çok merak edilen konulardan biridir. Enfekte olmuş bir insana temas etmek, onun yakınında durmak, onunla aynı kapalı alanda hava solumak, onun dokunduğu eşyalara dokunmak hastalığı hızlı bir şekilde bulaştırır.  Hastada diyabet, kalp problemleri, hipertansiyon gibi altta yatan başka kronik hastalıklar varsa Covid-19 çok tehlikeli olabilir. COVID-19 hastalarını tedavi eden sağlık çalışanları da hastalarla çok yakın temasta bulundukları için risk altındadır. Aynı şekilde COVID-19 hastalarının bakıcıları da risk altındadır.

COVID-19 Hastalığına Yol Açan Virüsün Kuluçka Süresi

Kuluçka dönemi, virüse yakalanma ile hastalığın semptomlarının başlaması arasındaki süredir. Bu süre bazı kaynaklara göre 5 gün bazı kaynaklara göre ise 1-14 gündür. Coronavirüsün hayvanlardan, özellikle insanlara bulaşan yarasalar, develer, kediler gibi hayvanlardan kaynaklanan zoonotik virüsler olduğu bilinmektedir.

COVID-19 Nasıl Bulaşır?

COVID-19 Koronavirüs Nasıl Bulaşır?
COVID-19 koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Virüs, kişiden kişiye burun ve ağızdan çıkan minik zerrecikler ya da damlacıklar yoluyla bulaşabilir, COVID-19 olan bir kişi öksürdüğünde veya nefes verdiğinde bu virüs hemen yayılabilir. Sabunlu su ile sık sık elleri ve kolları yıkamak bu yüzden önemlidir. Eğer bu kişiler ellerini yıkamadan, gözlerine burunlarına ya da ağızlarına dokunurlarsa virüsü hemen kaparlar ve diğer aile fertlerine de bulaştırırlar. Temizlik ve sosyal mesafe bu nedenle çok önemlidir. Buradaki bir tehlikeye dikkat çekilmesi gerekiyor. Virüsü taşıyan ve hiç bir semptom göstermeyen insanlar çoğunluktadır. Bu nedenle eldiven ve maske olmadan dışarı çıkmamak en iyi tedbirdir. Enfekte olan kişinin dışkısı dahi enfeksiyon içermektedir. Önlem amacı ile aile bireyleri arasında da geçici bir süre 2 m. sosyal mesafe koyulması, dışarıda ise bu mesafenin 4 metre olması korunma açısından yararlı olabilir.

Coronavirüsün Ömrü

Bu bilgiye ne yazık ki kesin olarak sahip değiliz. Nem, ortamın türü, sıcaklık faktörleri virüsün yaşam süresini belirler. Virüsün ömrü ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Yüksek sıcaklıklarda virüsün dayanıklı olmadığını gösteren sonuçlar vardır. Zarflı bir yapıya sahip olması nedeni ile alkol ile elleri dezenfekte etmek ya da sabunla sıkıca elleri yıkamak, elleri yüze değdirmemek alınacak en iyi önlemdir. Dünya genelinde Covid-19 hastalığına karşı insanların bağışıklık kazanması ile ileriki yıllarda bu virüs de bir grip türü olarak, en fazla grip semptomları göstererek korkutucu ve ölümcül olmaktan çıkıp varlığını devam ettirecektir.