Bilişim Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Bilişim dünyanın modern dünya olmasını sağlayan büyülü dokunuştur. Bilgi ve teknolojinin her alanda yan yana gelmesi sonucu oluşturulan yeni bir bilim dalıdır. Bilişimi kısaca böyle anlatılabiliriz. Bilişim bilindiği üzere sadece bilgisayar teknolojisini kaplayan bir dal değildir. Bilişim, teknolojinin uygulanabilir olduğu her alanda, başka bir bilim dalıyla ortak çıkarları en hızlı, en sağlıklı, en mantıklı şekilde sonuca dönüştürmek üzere harekete geçen yeni bilim dalının adıdır. Örnek verecek olursak; Mektubun postaneler yoluyla değil, internet yoluyla karşıdaki alıcıya ulaştırılması işlemi bilişimin sonucudur. Kablo ile birbirine bağlanan sabit ev telefonlarının yerine uydudan birbirine bağlanan cep telefonlarının çıkması ve insanların birbirlerine istedikleri an ulaşması bilişim örneğidir.

Bilişimi Kullanım Alanları Nelerdir

Bilişimin kullanım alanları teknolojinin pratikleșmesine imkan sağlayan her şeydir. Bilişim teknolojiden imalata evden okula, hastaneden postaneye, pazarlamadan faturalamaya, öğretmekten öğrenmeye, iletişimden ulaşıma yani modern insanın olduğu her yerde kullanılır. Bilişim hamlesini yakalayamayan kişi ve kurumlar tükenmeye mahkumdur. Ülkemizde bilişimin en popüler örneği edevlet uygulamasıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarında birkaç saatte halledilebilecek bir işi bilgisayar sayesinde çok kısa bir sürede halletmek bilişim sistemlerinin önemini ortaya çıkarmıştır.

Bilişim Ne İşe Yarar?

Yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında Bilişim nedir ne işe yarar? Sorusuna açıklık getirmek gerekir. Bilişim, kalabalıklaşan dünya nüfusunun toplumsal hayatta düzenli bir biçimde yaşamasını sağlar.

Hastanelerde kullanılan ve randevu almaya yarayan cihazlar bilişimin en basit ve en çok kullanılan örneklerindendir. Bir kazak dikim atölyesinde eskiden insan gücü tarafından birkaç günde dikilen bir giysiyi makine tarafından birkaç dakika da dikmek yine bilişimin uygulama alanına girmektedir. Modern anlamda bilişimin etkileyemediği hiçbir alan bulunmamaktadır. Ulaşımda kullanılan otomatik vitesli arabalar gelişen teknoloji ile mekaniğin birleşerek bilişimin alanına girmesi sonucu oluşmuştur.

İnsan nefes aldığı her yerde bilişimin emareleri gözükmektedir. Dünya var olduğu günden bu yana gelişmekte olan ilerleme hareketleri günümüzde birkaç farklı alanı teknoloji ipi ile birbirine bağlayarak bilişimin alanına sokmuştur. Dolayısıyla bilişim insanın ilk var olduğu günden sonsuza dek yaşayacağı hayatı Dizayn eden bilim sisteminin her dönemde ki halidir.

Bilişimin Bir Sonu Var mıdır?

İçinde bulunduğumuz bu zaman diliminde kullanılan Teknoloji ve Bilim argümanlarını saymaya kalksak bitiremeyiz. Her geçen gün seviye atlayan günümüz teknolojisi ile doğru oranda yükselen Bilişimin bir bitiş noktası yoktur. Bilimsel çalışmaların devam ettiği, teknolojinin sürekli yenilendiğini göz önünde bulundurduğumuzda, gezegenimiz var olduğu sürece bu teknoloji de gelişmeye ve seviye atlamaya devam edecektir.

Bilişimin bir sonu var mıdır? yok mudur? bilemeyiz. Tıpkı toprağa ektiğimiz bir fidan gibi zamanla daha da güçlenerek ağaca dönüşecek ve dünyanın sonuna kadar gelişimini sürdürüp, yeri geldiğinde insanlara nefes olacaktır.

Cevap Bırakın