Yazılım Nedir? Yazılım Dilleri Hangileridir?

Teknoloji ile az çok ilgilenen kişilerin birçoğu yazılım bilmektedir. Ancak çok geniş alana yayılan bu dil üzerinde profesyonelleşmek ortaya güzel bir ürün çıkarmanın ön koşuludur. Yazılım nedir diye sorarsanız şöyle ifade edebiliriz.Elektronik bir donanımın, belirli bir işi yapabilmesi için özel olarak geliştirilmiş kodlar bütünüdür.” Çoğu kişinin kafasında yazılım deyince yalnızca bilgisayarlar canlanır. Ancak yazılımın çalışma alanı o kadar geniştir ki beyaz eşyadan havalandırma sistemlerine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Bu anlamda herhangi bir dili biliyor olmak iş hayatında büyük faydaları beraberinde getirmektedir.

Web site teması kodlanırken

Yazılım Dili Nedir?

Yazılım dili, bir kod bütününün oluşturulmasında kullanılan araç olarak tanımlanabilmektedir. Yazılım dilleri kendi aralarında birçok alt gruba ayrılmaktadır. Telefonlar için ayrı, bilgisayaralar için ayrı, beyaz eşyalar için ayrı yazılım dili kullanılmaktadır. Bizim saydıklarımız yüzlerce çeşidin sadece birkaçıdır. Sadece bilgisayar yazılımı için bile onlarca farklı yazım dili mevcuttur. Elektronik yazılımı, daha basit ve genel bir kullanıma sahipken bilgisayar yazılımı, işletim sistemlerinden uygulamalara kadar geniş bir alana yayıldığı için farklı programlara dilleri ile beraber sürekli güncellenen ve yenilenen kodları da içermektedir. Bu sebeple bilgisayar yazılımı gerçekleştirmek elektronik yazılımı gerçekleştirmekten çok daha karmaşık bir hale geliyor. Sonuç olarak yazım dilleri kendi aralarında birçok alt başlığa ayrılmakta ve hepsinin uzmanlık alanı farklılık göstermektedir.

Günümüzde kullanılan popüler yazılım dilleri

Yazılımları Kim Yazar?

Bu kodlamaları yazan kişilere yazılımcı denilmektedir. Yazılımcıların görevi, kullanıcıların ihtiyaçlarını tespit edip, bu ihtiyaçlara göre planlama, tasarlama, programlama ve test etme gibi aşamalardan geçerek programı tamamlamaktır. Tabi ki yazılımın birçok alt dalı bulunduğu gibi yazılımcıların da bu alt dallardan birini seçerek uzmanlaşması gerekmektedir. Bu sebeple siz ne tür bir program yazdırmak istiyorsanız o konuda ki uzman yazılımcıya gideceksiniz demektir. Ayrıca yazılımcıların yapabilecekleri işler kodlamadan iş yönetimine, Data analizinden tasarıma kadar çok geniş bir alana yayılmış durumdadır. Tüm bunlara ek olarak girişimcilik ve serbest çalışma modeli de bir seçenektir. Özellikle son yıllarda geliştirilen yapay zeka yazılımcıların yapabileceklerini çok farklı boyutlara taşımaktadır.

Cevap Bırakın