Akıllı Lens ‘Teknoloji ve Bilimin Buluştuğu Nokta!

Akıllı lens denildiğinde bir çok kişinin gözünde bilim-kurgu filmleri yada popüler dizi Black Mirror‘da ki sahne canlanır. İşte Washington üniversitesi mühendisleri, film ve dizi senaryolarının da ötesinde bir buluşa imza attı. Bulunduğumuz yüzyılın teknolojisi olacak akıllı lensler ile fotoğraf çekebilen, video kaydedebilen, görüntülü arama yapabilen hatta internet bağlantısı gerçekleştirilebilecek kontak lensler geliştirildi.

Video kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=MoeFYCGbthk&feature=emb_logo

Kişisel bilgilerimiz tehlike altında olabilir!

Bundan 20 yıl önce sorsalar hiç kimse içinde bulunduğumuz günümüz teknolojisinin bu denli yükseleceğini tahmin bile edemezdi. Özellikle de akıllı telefonlar arasında geçen kıyasıya rekabet ve teknolojik hamlelerin art arda geldiği son yıllarda, belki de önümüzde ki 15-20 yılın en önemli buluşlarından birine imza atıldı. Geliştirilen bu akıllı kontak lenslerin en önemli başka özellikleri ise bir hayli ilginç ve enteresan türden. Bu akıllı lens ile Kimlik bilgilerimiz, nerede yaşadığımız, meslek bilgilerimiz ve hatta hobilerimizin ne olduğuna dek birçok kişisel bilgilerimiz de tehlike altında! Sizin görüşleriniz neler? yorumlarda belirtiniz.

Akıllı Telefonlar ile Tam Uyum

Geliştirilen teknoloji için öne sürülen bir diğer özellik ise bu lenslerin herhangi bir akıllı telefon ile entegre edileceği oldu. Kullanıcılar, kendilerine gönderilen e-posta ve mesajları, gözlerinin önündeki sanal ekranda görebilecek. Ayrıca bu yenilikçi ve ilginç buluş sayesinde tıpkı akıllı saatlerde olduğu gibi, kontak lenslerde de beyinde yaşanılabilecek tıbbi yardım gerektiren durumları akıllı telefonlara sinyal yardımı sayesinde iletebilecek.

Peki Nasıl Çalışıyor?

Video Kaynak: https://twitter.com/thefuturisthq

Bu tarz bir teknolojiden söz etmek mükemmel bir şey olsa da büyük aletlerin sahip olduğu donanımsal/yazılımsal bilgileri lens gibi ufak boyutlara sığdırabilmenin pek kolay olmadığını söyleyebiliriz. Akıllı lensler temelde Bluetooth sinyallerini Wİ-Fİ sinyallerine dönüştürerek çalışıyor. Nitekim 22 Ağustos tarihinde Brezilya’da ”Teknoloji arası iletişim” adı verilen akıllı lens teknolojisini detaylarıyla birlikte tanıtılacağı bir konferansta tanıtılması bekleniyor.

Cevap Bırakın