En İlginç 8 Psikolojik Rahatsızlık

Psikoloji oldukça geniş bir alan olup, kanıtlanan birçok konunun yanı sıra bir o kadar da yanıtlanmamış çok sayıda teoriye yer veren bir bilimdir. İnsan beyni, her zaman yeni bilgilere kapı aralamış ve çözülemeyen çok sayıda gizemli yönlere sahip olmuştur. Yaygın birçok hastalık bulunsa da bir o kadar nadir görülen hastalıklar da mevcuttur. Henüz sebebi tam anlamıyla anlaşılmamış ve üzerinde çalışılmaya devam eden çok sayıda rahatsızlık, psikolojiyi hep gelişen ve ilerleyen bir bilim olarak sürekli tazelemektedir. Nadir görülen ve en ilginç 8 psikolojik rahatsızlık nelerdir ? Bu hastalıklar nasıl belirtiler taşımaktadır? İşte sizler için bu soruların cevaplarını aradık.

1. Cotard Sendromu

Cotard Sendromu;  nadiren görülen ve gizemini koruyan bir hastalık olmakla birlikte, kişinin kendisini ve yaşadığı dünyayı yok sayması, ölü biri olduğunu iddia etmesi ve bunu kanıtlamak için intihar ve benzeri eylemlerde bulunmasıdır.

Cotard Sendromu; nadiren görülen ve gizemini koruyan bir hastalık olmakla birlikte, kişinin kendisini ve yaşadığı dünyayı yok sayması, ölü biri olduğunu iddia etmesi ve bunu kanıtlamak için intihar ve benzeri eylemlerde bulunmasıdır. 

İlk olarak 1880 yılında Fransa’da görülen vaka ile ortaya çıkan Cotard Sendromu depresyon, anksiyete gibi diğer rahatsızlıklarla ilişkili olabileceği şeklinde tanılar konulmuştur. Kişi bedenen var olduğuna olan inancın kaybetmekte, bu yüzden de beslenmenin gerekmediğine kendini inandırmaktadır. Tedavisi mümkün olan bu hastalık, antidepresan antipsikotik gibi ruh halini düzenleyici ilaçlarla kontrol altına alınmaktadır

2. Fregoli Sendromu

En tehlikeli psikolojik rahatsızlıklardan biri olan Fregoli Sendromu,  kişinin etrafındaki herhangi bir görünüşü herkeste aynı olarak görmesiyle ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kendisini de bu kişilerin farklı kişilere bürünerek seyrettiğini zannetmektedir.

 En ilginç 8 psikolojik rahatsızlık yazımızda 2.sırada en tehlikeli psikolojik rahatsızlıklardan biri olan Fregoli Sendromu var. Bu sendrom, kişinin etrafındaki herhangi bir görünüşü herkeste aynı olarak görmesiyle ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kendisini de bu kişilerin farklı kişilere bürünerek seyrettiğini zannetmektedir. 

Şizofreni kategorisinin bir çeşidi olan bu hastalık ilk olarak 1917 yılında ortaya çıkmıştır. Konulan tanılarda beyindeki limbik sistemden kaynaklı meydana geldiği kanıtlanmıştır. Net bir tedavisi olmasa da kontrol altına alınmak için sürekli hastanın takibi yapılmaktadır.

3. Capgras Sendromu

İleri seviyelere ulaşması engellenemezse şizofreni hastalığına ulaşan Capgras Sendromu, kişinin çevresindeki insanların gerçeği yansıtmadığına, onlarınn yerinde başkalarının olduğuna inanması durumu olarak tanımlanmaktadır.

İleri seviyelere ulaşması engellenemezse şizofreni hastalığına ulaşan Capgras Sendromu, kişinin çevresindeki insanların gerçeği yansıtmadığına, onlarınn yerinde başkalarının olduğuna inanması durumu olarak tanımlanmaktadır. Henüz kesin bir tanı konulmayan bu sendrom, ilk önce kişinin yakın çevresindeki iki kişinin yer değiştirdiğini düşünmesiyle başlayıp, zamanla herkesin bu şekilde bir sahte durumda olduğuna inanmasıyla devam etmektedir.

4. Yabancı El Sendromu

Psikolojiden çok nöroloji bölümünün ilgilendiği ve hala gizemini korumaya devam eden yabancı el sendromu, isteğin dışında gerçekleşen bir eylemdir. Kişi, iki elinden birinin kendi isteği dışında hareket ettiğini ve bunu kendi iradesiyle kontrol edemediğini düşünmektedir.

Psikolojiden çok nöroloji bölümünün ilgilendiği ve hala gizemini korumaya devam eden yabancı el sendromu, isteğin dışında gerçekleşen bir eylemdir. Kişi, iki elinden birinin kendi isteği dışında hareket ettiğini ve bunu kendi iradesiyle kontrol edemediğini düşünmektedir. Çok ciddi bir problem olan bu sendrom, bir zaman sonra kontrol edilebilen diğer ele etki edebilmektedir. Ön beyin kısmındaki damarlarda felç gibi nedenlerden kaynaklı olduğu söylenmektedir. Tedavi yöntemi olarak iki eli de meşgul edecek çeşitli egzersizler uygulanmakta ve yüksek oranda geri dönüş alınmaktadır. 

5. Mitomani

Yalan söyleme hastalığı olarak tanımlanan Mitomani, kişinin gerekli olmasa dahi yalana başvurması ve bunu hayatında bir alışkanlık olarak benimsemesidir.

Yalan söyleme hastalığı olarak tanımlanan Mitomani, kişinin gerekli olmasa dahi yalana başvurması ve bunu hayatında bir alışkanlık olarak benimsemesidir. Bu kişilerde ayrıca belirti olarak doğruluğu ortaya çıkan yalana dahi ısrarcı davranmapişmanlık duygusu yaşamama ve sert tepkiler görülmektedir. Çok üst boyutlarda kişi, bu yalana gerçeklik algısı yükleyerek kendisini de ikna etmektedir. Cerrahi bir tedavisi olmamakla beraber farklı birçok rahatsızlığa zemin hazırladığı için kişiyi hastaneye yatırma durumları söz konusudur.

6. Mikropsi Sendromu

Alice Harikalar Diyarı Sendromu olarak da adlandırılan Mikropsi Sendromu, özellikle uykuya dalma esnasında ya da gün içerisinde meydana gelen, beyin sinyallerindeki karşıklığın oluşturduğu bir psikolojik rahatsızlıktır.

Alice Harikalar Diyarı Sendromu olarak da adlandırılan Mikropsi Sendromu, özellikle uykuya dalma esnasında ya da gün içerisinde meydana gelen, beyin sinyallerindeki karşıklığın oluşturduğu bir psikolojik rahatsızlıktır. Kişinin çevresindeki eşyaları haddinden fazla büyük ya da küçük görmesi durumudur.

Tıp alanı, aslında her insanın günlük yaşamında çok kısa süreliğine de olsa bu durumu yaşadığına kanaat getirmiştir. Anca gün içerisinde farkedilebilecek seviyede sıklıkla yaşanıyorsa bu sendromun kişide mevcut olduğu kanıtlanmış olur. Sadece nesneleri değil kişinin el, ayak gibi organlarını da bu şekilde farklı boyutlarda görmesi bu sendromun diğer belirtileri arasındadır. Henüz tam anlamıyla kanıtlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. 

7. Munchausen Sendromu

Adını Baron Munchausen'den alan bu psikolojik rahatsızlık, kişinin ilgi odağı olmak istemesinden kaynaklanarak çevresini hatta hastane çalışanlarını hasta olduğuna dair inandırmaya çalışması durumudur. Çok ciddi bir problem olan Munchausen Sendromu, yalan hastalık sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Adını Baron Munchausen’den alan bu psikolojik rahatsızlık, kişinin ilgi odağı olmak istemesinden kaynaklanarak çevresini hatta hastane çalışanlarını hasta olduğuna dair inandırmaya çalışması durumudur. Çok ciddi bir problem olan Munchausen Sendromu, yalan hastalık sendromu olarak adlandırılmaktadır. Bu sendroma yakalanan bazı hastalar çok ileri seviyede hastalıklar uydurarak cerrahi işlem görmeyi bile amaçlamışlardır. Kişinin bu olmayan hastalığı benimsemesi ve kendisinde bu belirtilerin oluşturacağı özellikleri taklit etmesi ciddi problemlere yol açabilmektedir. Farkedilmesi zor olsa da bu hastalığın tedavisi, kişi ancak gerçek bir hastalık yaşarsa ve psikolojik tedavi görürse gerçekleştirilebilmektedir. Bunun dışında harici bir müdahale yapılamamaktadır. 

8. Erotomani

Karşılıksız aşk sendromu olarak çevrilen Erotomani, kişinin çevresindeki ya da tanımadığı kişilerin kendisine hayranlık beslediğini hatta aşık olduklarını düşünerek kendisini buna inandırmasıdır. 17. yüzyılda Jacques Ferrand'ın kitabında yer verdiği bu sendrom, günümüzde eros hastalığı olarak adlandırılmaktadır.

Karşılıksız aşk sendromu olarak çevrilen Erotomani, kişinin çevresindeki ya da tanımadığı kişilerin kendisine hayranlık beslediğini hatta aşık olduklarını düşünerek kendisini buna inandırmasıdır. 17. yüzyılda Jacques Ferrand’ın kitabında yer verdiği bu sendrom, günümüzde eros hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Genellikle ünlülerle ilişki içinde olduğunu düşünmek, onların kendilerine ulaşmak için çeşitli yollar aradığını düşünmek bu sendromun temel belirtilerindendir. Bu hayali kişiye karşı kıskançlık duygusu besleme, takıntılı davranışlarda bulunmak da ileri seviye belirtilerdir. Tedavisi mümkün olup, her hastanın ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Psikoterapi uygulamaları en çok tercih edilen tedavi yöntemidir.

Daha fazla içerik > Psikoloji Nedir? Psikolojinin Alt Dalları Nelerdir?

Daha fazla içerik > Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Cevap Bırakın