Psikoloji Nedir? Psikolojinin Alt Dalları Nelerdir?

Psikoloji en temel anlamı ile ruh bilimidir. İnsan ve hayvan davranışları ile birlikte zihinsel süreçleri inceleyen bir bilim dalıdır. Psikoloji bilimi günümüzde çok fazla dallanıp budaklanmıştır. Örnek vermek gerekirse duygusal ve zihinsel bozuklukları inceleyen dal Klinik Psikoloji, hayvanlar üzerinde çalışma yaparak insan davranışlarındaki değişimi inceleyen dalı Deneysel Psikoloji, döllenme ile başlayarak yaşam boyu devam eden süreci inceleyen dalı ise Gelişim Psikolojisidir. Bunlar psikolojinin birkaç alt dalıdır. Bunlar gibi daha onlarca alt dalı bulunmaktadır. Bu alanlarda birçok yöntem ve araştırma tekniği kullanılmaktadır. Bu yöntem ve tekniklerin hepsi birbirinden farklıdır. Bu dallar, psikoloji biliminin konularını da paylaşmış durumdadırlar. Hiçbiri bir diğerinin araştırma alanına girmemektedir.

sosyal psikoloji

Psikolojinin Araştırma Alanı ve Alt Dalları Nelerdir?

Bilinenin aksine sadece insan davranışlarını değil, aynı zamanda hayvan davranışlarını da araştıran bilim dalıdır. Yani aslında psikoloji çok geniş alanı olan bir bilim dalıdır. Bu sebeple birçok alt dalı mevcuttur. Bütün bu konuları tek bir başlık altında incelemek mümkün olmadığı için farklı alt başlıklar oluşturulmuştur. Bunlardan bazıları;

●Endüstri ve Örgüt Psikolojisi ●Trafik Psikolojisi

●Sosyal Psikolojisi ●Psikometri

●Sağlık Psikolojisi ●Eğitim Psikolojisi

●Klinik Psikolojisi ●Gelişim Psikolojisi

●Spor Psikolojisi ●Bilişsel Psikolojisi’dir.

Ancak psikoloji biliminin konuları nelerdir diye soracak olursanız en kaba tanım ile insan ve hayvanların davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceleyen bilim dalıdır demek yanlış olmayacaktır.

Psikolog Nedir?

Psikolog ruh bilimci demektir. Yani psikologlar, bilim insanlarıdır. Halk arasında psikologlar hakkında yanlış bir inanış mevcuttur. Çoğu kişi psikologları ‘deli doktoru’ olarak tanımlamaktadır. Ancak psikologlar bir bilim insanlarıdır. Psikologlara sadece psikolojimiz bozuk olduğu için değil, aynı zamanda dertleşmek ve fikir alışverişinde bulunmak için de gidebiliriz. Özellikle son yıllarda toplumdaki insanların yalnızlaşması ile birlikte bu tür ihtiyaçlar çok artmıştır. İnsan bazen hiç tanımadığı ve halinden anlayacağına emin olduğu birine içini döküp rahatlamak ister. İşte sadece bu sebeple bile psikologların kapısını çalabiliriz. Bireysel Psikolojik destek alabileceğiniz bazı başlıklar şunlardır;

●Depresyon ●İletişim Problemleri

●Aşırı Stres ●Kişisel Gelişim

●Çeşitli Fobiler ●Kayıp ve Yas durumlarında

●Öfke Kontrol Problemleri

yukarıda saydığımız bazı sorunlarla karşılaştığımızda bu süreçleri aşmamızda psikologlar bizlere eşlik eder. Sosyal açıdan topluma bir çok faydası olan psikologların, günümüzde var olan bir takım yanlış algılar ile tam anlamıyla anlaşılmadıklarını görüyoruz. Ülkemizde var olan ön yargıların bir an önce kırılarak psikologların, toplum için ne kadar önemli olduğu konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Psikologlara gerekli önemi vererek psikoloji bilimini tanıyalım. Bunun toplumu oluşturan tüm unsurlara büyük faydası olacaktır.

Cevap Bırakın