Teknolojinin Son Noktası: Yapay Zekâ

Her bir teknoloji ortaya çıktığında bilim artık bundan da ileri gidemez diye düşünülmekteydi. Yapay zekâ kavramıyla birlikte teknoloji ve bilim’in en üst sınırlarına dayandık diyebiliriz. 1940’lı yıllarda başlayan çalışmalar günümüzde meyvesini vermeye başladı. Temelinde elektronik cihazlara belirli yazılımlar yüklenerek, robotların insan gibi düşünmesi ve insanın yapabileceği her işi yapabilmesi amaçlanmaktadır. Robotlar, duygusal tepkimelerden uzak olacağı için sadece üzerindeki yazılımı uygulayıp, bu yönüyle insanlarla verimli olacağı düşünülmektedir.

Yapay Zekâ Nedir?

Bilgisayar ve bilgisayar türevi olan elektronik cihazların insanların düşünme yöntemi ile düşünüp cevap ve tavır üretebildiği teknolojinin adıdır. Yapay zekâ mühendisliği bugünden sonsuza kadar üzerinde teknoloji geliştirilmeyecek bilimlerin sonuncusu olarak yorumlanmaktadır. Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve gündelik hayatın içerisinde test edilen Yapay zekâ robotlar bulunmaktadır. İnsanların düşünce yönteminin algoritmasını oluşturan bilim adamları, geliştirilen yazılımları bu robotlara yüklemiştir. Japonya’da şu an popülaritesi en yüksek olan gündem maddesidir. Japon vatandaşları şimdiden iş gücü alanında kendi yerlerini alacak olan bu akıllı robotlar yüzünden kara kara düşünmeye başladılar bile.

Japonların haber sunan yapay zeka spikeri

Yapay Zekanın Tarihi Gelişimi

Yapay zekânın tarihi bilinen insanlığın tarihi kadar eskidir. İnsanoğlu doğadaki tüm canlı ve cansız varlıkların kendisine tepki verecek bir zihin sistemine sahip olduğunu düşünürdü. Kimilerine göre yapay zekanın modern anlamda ilk ortaya atanı Alan Turing’dir. Kimilerine göre ise John Mc Carthy’dir. Bu girişimler sadece bilim çevresinde bilinse de, 2001 yılında Steven Spielberg yönetmenliğinde çekilen ilk Yapay zekâ filmi ‘Artificial Intelligence’ ilk kez bu teknolojiyi tanıtmıştır. Kehanetlerin yapımcısı olarak bilinen Spielberg, bu film ile 20 yıl öncesinden günümüzü anlatmıştır.

2001 yılında Steven Spielberg yönetmenliğinde çekilen ilk Yapay zekâ filmi 'Artificial Intelligence' ilk kez bu teknolojiyi tanıtmıştır. Kehanetlerin yapımcısı olarak bilinen Spielberg, bu film ile 20 yıl öncesinden günümüzü anlatmıştır.
Steven Spielberg imzalı 2001 yapımı ‘Artıfıcıal Intellıgence’ filmi

Aktif olarak hayatımızda yaşayan bu üstün teknoloji örneklerinin başında iPhone telefonlarındaki Siri uygulaması gelmektedir. Windows tarafından bulunan ve program geliştiricisi olarak kullanılan Microsoft Cortona, bu ileri teknolojinin en popüler örnekleridir. Bu örneklerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam edecektir. Bugünden sonra hayatın her alanında sık sık göreceğimiz bu üstün teknolojinin gün geçtikçe normalleştiğini herhalde fazlasıyla görebiliyoruz. Dünyanın son günlerde sürekli olarak sosyal mesafe kavramıyla yalnızlığa alıştırılmaktadır. Kim bilir belki ileri teknolojiye adapte olmamız için bazı zorluklar ile test edilmemiz gerekiyordur. Nitekim bazı bilim insanları tarafından bu teknoloji bir tufan olarak okunmaktadır.

Cevap Bırakın