İOS İşletim Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İOS, Apple’ın iPhone için geliştirdiği ve daha sonra diğer ürünlerinde de kullandığı bir işletin sistemidir. İOS işletim sistemi nedir sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. İOS’un en büyük avantajı dışa kapalı bir sistem olduğu için her türlü saldırı tehlikesine karşı korunaklı bir olmasıdır. Bu sistemde takılma, donma gibi problemler yaşanmamaktadır. Ayrıca İOS İşletim sisteminin özelliklerinden bir tanesi de Apple ürünleri hariç hiçbir cihazda çalışamamasıdır. Apple’ın sadece kendi cihazları için geliştirdiği bu işletim sistemi Android işletim sisteminden çok daha farklı özelliklere sahiptir.

İOS İşletim Sistemi Tarihçesi

Akıllı telefonların ilk örneklerinden biri olan iPhone, çıktığı ilk günden itibaren kullanıcıları yakalamayı başarmıştır. Bunun en büyük etmenlerinden biri İOS işletim sistemidir. İOS işletim sistemi özellikleri Android’e göre hem daha fazla hem de daha sadedir. Sadeliği ile kullanıcıya kolay kullanım imkanı sunan Apple’ın en büyük avantajlarından biri bu olmuştur. Sadelik ve kolay kullanım Apple’ın en büyük silahıdır. İOS işletim sistemi de tam olarak bunların üzerine kurulu bir sistemdir. Güvenliğe önem veren kullanıcıların bir numaralı tercihi İOS işletim sistemine sahip Apple markalı ürünler olmaktadır.

Geçmişten günümüze İOS işletim sisteminin değişimi ve İPhone cihazlarına yansıması

Apple şirketi tarafından, ilk olarak 29 Haziran 2007’de ilk mobil işletim sistemleri olan İPhone OS 1 tanıtıldı. Daha sonrasında OS 1’de toplamda 9 adet sürüm yayınlanmıştır. 11 Temmuz 2008’de diğer sürüm olan İPhone OS 2 tanıtıldı. Bu sürüm ile 3. parti uygulamaların desteklenmesi sağlanmıştır. 3. Büyük mobil sürüm olan İPhone OS 3 ise 17 Haziran 2009 tarihinde Apple tarafından kullanıma sunuldu. İPhone OS 3 sürümü ile “iPhone OS” adını içeren son işletim sistemi oldu. Bu tarihten sonra sırasıyla;

 • İOS 4  21 Haziran 2010’da tanıtıldı.
 • İOS 5  5 Ekim 2011’de iPhone 4S ile birlikte tanıtıldı.
 • İOS 6 19 Eylül 2012’de İPhone 5 ile birlikte tanıtıldı.
 • İOS 7 10 Haziran 2013’te yayınlandı. Bu sürüm ile klasik İOS arayüzü tamamen değiştirilmiştir.
 • İOS 8 3 Haziran 2014’te tanıtıldı. İOS 8.3 alt sürümü ile SİRİ’ye Türkçe dil desteği eklenmiştir.
 • İOS 9 8 Haziran 2015’te tanıtılmıştır.
 • İOS 10 13 Eylül 2016’da Apple’ın en büyük sürümü olarak tanıtılmıştır. En çok beğenilen İOS sürümü olarak bilinmektedir.
 • İOS 11 5 Haziran 2017 tarihli Apple’ın etkinliğinde tanıtıldı.
 • İOS 12 4 Haziran 2018 tarihli Apple etkinliğinde tanıtıldı. 17 Eylül 2018’de kullanıma sunuldu. Bu sürüm ile İPhone 5S’e kadar olan tüm cihazlara destek kesildi.
 • İOS 13 19 Eylül 2019’de yayınlandı.
 • İOS 14 2020 yılının Haziran ayı içerisinde WWDC etkinliğinde tanıtalacak olan İOS 14 işletim sistemi, Haziran ayı içerisinde ‘Online Tanıtım’ ile görücüye çıkacağı duyruldu. Böylelikle Apple, kurulduğu tarihten itibaren ilk kez online tanıtım yapacak. Bizlerde GooTechno ekibi merakla bu son sürümü bekliyoruz.
1 dakikada İOS’un 10 yıllık değişimini izleyelim.

İOS İşletim Sisteminin Özellikleri

İOS İşletim sistemi sadece Apple ürünlerinde çalışmaktadır. Bu özelliği onu dış tehditlerden korurken güvenli bir şekilde bilgilerinizi saklamanızı sağlar. İOS’un bir diğer özelliği ise bilgisayar ile uyumlu çalışabilmesi için ITunes programının yüklü olması gerektiğidir. Bu sayede;

 • Öğelerinizi iTunes’a ekleyebilme,
 • Dinleme ve izleme
 • iPod, iPhone ve iPad’e öğeler ekleme
 • iTunes arşivi gibi günlük hayatta çok işimize yarayacak bir takım olayları İTunes programı sayesinde kolaylıkla yapabiliyoruz. Microsoft mağazasından İTunes indir ‘e tıklayarak ücretsiz bir şekilde bilgisyaranıza indirip kurabilirsiniz.

İOS uygulama marketi olan APP Store diğer işletim sistemine sahip telefonlara göre çok daha zengindir. Binlerce ücretsiz/ücretli uygulamalar sayesinde İPhone veya İPad’nizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

app store

İOS işletim sistemi dünyada tek olduğu için güncellemeler tüm dünyada aynı anda paylaşılır. İOS işletim sisteminin yüklü olduğu Apple ürünlerinde, en beğenilen özellik ise hiçbir zaman çökme veya donma yapmamasıdır. Sistem bir bütün olarak çalıştığı için hiçbir zaman kasma yapmamaktadır. Ayrıca bu işletim sisteminin tasarımı da diğer cihazlara göre daha interaktifdir. Çok daha sade ve kolay bir yapıda olan ara yüzü kullanıcıya aradığını anında bulması üzerine tasarlanmıştır. Ayrıca çoğu uygulama ilk olarak İOS işletim sistemi üzerinden yayınlanıp sonrasında Android işletim sistemine geçiş yapar.

Cevap Bırakın