Peak Games 1.8 Milyar $ Karşılığında Satılıyor mu?

Milli gururumuz Peak Games ülkemizin ve hatta dünyanın en başarılı oyun üreticileri arasında yer alıyor. Son günlerde, yerli ve yabancı bazı yayın kuruluşları tarafından inanılmaz bir iddia ortaya atıldı. Bir başka uluslararası marka olan Zynga, 1.8 milyar dolar karşılığında Peak Games’i satın alacağı, ve bu satışın resmiyete dökülmesinin an meselesi olduğu iddia ediliyor. Merak edilen asıl konu șirket bu başarıya kısa sürede nasıl ulaştı? Peak Games’in başarı öyküsünü ve geçmişte neler yaşandığını madde madde sıralıyoruz.

2010 yılında Sidar Şahin tarafından, İstanbul Kadıköy’de kuruldu. Moda’da bir apartman dairesinde başlayan serüven günümüze kadar yükselen bir değer halini aldı.

●Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Mobil oyun pazarında söz sahibi olan Peak Games, 2016 yılında ABD tabanlı Hasbro oyun şirketi ile davalık olmuştu. Peak tarafından açılan bu dava 2015 yılının hemen başında piyasaya sürdükleri ve ABD pazarında epey rağbet gören Toy Blast oyununu, Hasbro’nun “My Little Pony: Puzzle Party” isimli bir oyuna dönüştürerek taklit ettiği iddiasıydı. 2017 yılında karşılıklı uzlaşma sonucu, Hasbro oyununu yayından kaldırmıştı.

Peak Games ve Hasbro şirketlerinin davalık olduğu oyunları

●Sektörde sansasyonel bir etki yaratan bu olaydan kısa bir süre sonra Peak Games, Zynga ile 100 milyon dolar karşılığında bir anlaşma yaparak Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey gibi oyunları Zynga’ya satarak, bir anda kendini devler arenasında buldu.

popüler oyunlar

Zynga ile yapılan 100 milyon dolarlık bu satışın ardından Peak Games, 2017 yılında dünyanın en çok kazanan oyun üreticileri arasında 37.sıraya yerleşti.

●Yola kaldığı yerden devam eden Peak Games (artık Peak olarak anılmak istiyorlar) okey, kağıt oyunlarının aksine yeni bir strateji geliştirerek Toy Blast ve Toon Blast adlı iki yeni oyunla uluslararası arenada daha çok tanınmaya ve aynı oranda yükselişlerini sürdürmeye devam ettiler.

Toy blast ve Toon Blast oyunları ekran görüntüleri

TOY BLAST VE TOON BLAST OYUNLARINDAN AYLIK BAZDA 35 MİLYON $ KAZANÇ ELDE EDİLDİ.

●2019 yılında Peak’in yıllık cirosunun 400 milyon dolar civarında olduğu, ve bu gelirin 21 milyon doları İOS, 14 milyon doları ise Android ortamından elde edildiği biliniyor. Peak Games’in bu iki oyunu ABD’nin en çok oynanan 10 mobil oyunu arasında yer alması, şirketin yıllık geliri olan 400 milyon doların yaklaşık olarak %70’lik kısmını oluşturuyordu.

2019’yılında yayınlanan Televizyon tarihimizin efsane reklamı !

Ülkemizde 41 ayrı TV kanalında aynı anda yayına giren Peak Games’in başını belaya sokan reklam filmi, kısa süre içerisinde ülkemizde en çok izlenen ve konuşulan reklamlarından birisi olmayı başarmıştı. Özellikle de “Şaka zannediyorsan kanalı değiştir, ciddiyetimizi anla” sözleriyle akıllarda yer edinen reklamın videosunu gelin hep birlikte tekrar hatırlayalım.

Peak reklam filmi

●İzleyen herkes tarafından çok beğenilen bu reklam için ortaya ‘çalıntı‘ olduğu iddiası atıldı. Peak’in büyük etki yaratan reklam filminin aslında pek de orijinal olmadığı, yayınlanmasının hemen ardından ortaya çıktı. Kodlama ekranı tarzı (tamamen aynı) ve klavye tuş sesleri dahil olmak üzere, Audi’nin 2017 yılında yayınlanan “Safety Code” adlı çalışmasıyla birebir aynı olması Peak’in reklamını da eleştiri oklarının hedefine yerleştirdi.

AUDİ için daha önceden hazırlanan o reklam.

●Ülkemizde 41 kanal’da aynı anda yayınlanan Peak’in sansasyonel reklam filmi, kısa bir süre sonra şirket tarafından alınan karar ile yayından kaldırıldı. AUDİ’nin 2017 yılında yayınlanan reklamıyla neredeyse aynı olan reklamları hakkında Twitter üzerinden bir açıklama yapmıştı.

”Üzüntümüzü Tarif Etmemiz İmkansız”

Twitter üzerinde yapılan açıklamada ”Reklam filmimizin özgün olmadığını, hepinizle aynı anda öğrendik. Karın ağrımızı ve üzüntümüzü tarif etmemiz imkansız. Yaratıcı işlerde fikirlerin özgün olması bizim için çok değerli, bu nedenle tüm reklamları durduruyoruz” denildi.

Ve böylelikle Peak hukuki süreç başlatmış oldu. Dava hala devam ediyor olmakla beraber sonuçları hep beraber merakla bekliyoruz.

Bir Yanıt

  1. mehmet 26-06-2020

Cevap Bırakın