Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu (HUT) ismini Edwin Hubble’dan almaktadır. İlk uzay teleskobu olmamasına rağmen özellik bakımından en iyilerinden bir tanesidir. Uzay teleskoplarının yapım fikri ilk defa 1923 yılında düşünüldü. Bu tarihten itibaren uzay teleskobu için 1970 yılında fon bulundu. Hedef 1983 yılında teleskobu uzaya göndermekti. Ancak proje teknik aksaklıklar nedeniyle gecikti. 7 yıl süren uzun bir çalışma sonucu tüm sorunlar giderildi. HUT 1990 yılının Nisan ayında Discovery Uzay Mekiği sayesinde yörüngesine başarılı bir şekilde yerleştirildi.

Edwin Hubble (1889 - 1953)
Edwin Hubble (1889 – 1953)

3 Yıl Sürecek Araştırma Başlıyor!

Dünya bu başarıyı kutladığı sırada ortaya sansasyonel bir iddia atıldı. Bu iddia teleskobu uzaya yollamaktan daha karmaşık bir o kadar da, geri dönüşü çok zor bir hatadan ibaretti. Bilim insanları, teleskop yörüngeye yerleştikten sonra ana aynanın teleskobun çalışmasını kısıtlayacak şekilde yanlış yerleştirildiğini fark ettiler. Bu sorun 1993 yılında bir uzay mekiği yolcuğu ile giderildi. Böylelikle HUT, Dünya atmosferinin dışına konumlandırılması sayesinde yeryüzünde bulunan birçok teleskoptan daha büyük avantajlara sahip olmuş oldu.

Hubble Uzay Teleskobunun Özellikleri

Hubble uzay teleskobu astronomi biliminin en meşhur teleskoplarından bir tanesidir. birçok kişi bu teleskobun teknik özelliklerini merak etmektedir. Akla ilk gelen soru ise Hubble uzay teleskobu mercekli mi olmaktadır. Hubble uzay teleskobu, NASA ve ESA kurumları tarafından geliştirilmiş bir uzay teleskobudur. 24 Nisan 1990 tarihinde yörüngesine yerleştirilmiş bir aynalı teleskoptur. Bu teleskop yeryüzünden yaklaşık 550 kilometre uzaklıkta yer alır. Dünya yörüngesinde 28.000 km/s hızla ilerlemektedir. Ayrıca bu teleskop bize renkli veya renksiz fotoğraflar gönderebilmektedir. En ilginç özelliklerinde bir tanesi ise bakımının uzay yolcuğu ile yapılıyor olmasıdır.


Uzayı Gören Gözlerimiz : Hubble !

Dünya atmosferinde konumlandırılan teleskopların birçok avantajı mevcuttur. Bunlardan ilki atmosferik olaylardan etkilenmezler. Yani görüntüde bulanıklık, havadaki partiküllerden yansıyan ışığın oluşturduğu arka plan kirliliği gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Bunun yanı sıra ozon tabakası tarafından tutulan morötesi ışınların gözlemlenmesi ancak atmosfer dışına yerleştirilen teleskoplar ile mümkündür.  Bu gibi avantajlar Hubble teleskobunu, Astronomi bilimi için önemli kılmıştır. 1990 yılında fırlatıldıktan sonra astronomi biliminin en temel taşlarından biri olmuştur. Birçok araştırmaya ve gözleme imza atılmıştır. Hubble teleskobu bakımı uzayda astronotlar tarafından yapılacak şekilde tasarlanan tek teleskoptur. Bakım için 5 kez uçuş gerçekleştirilmiştir. Bu bakım uçuşlarından sonuncusu Mayıs 2009’da gerçekleşmiştir. İlk servis uçuşu ise yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılan hatanın düzeltilmesi için 1993 yılında gerçekleştirilmişti.

Dünya atmosferinde konumlandırılmaya teleskopların birçok avantajı mevcuttur. Bunlardan ilki atmosferik olaylardan etkilenmezler. Yani görüntüde bulanıklık, havadaki partiküllerden yansıyan ışığın oluşturduğu arka plan kirliliği gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Bunun yanı sıra ozon tabakası tarafından tutulan morötesi ışınların gözlemlenmesi ancak atmosfer dışına yerleştirilen teleskoplar ile mümkündür.  Bu gibi avantajlar Hubble teleskobunu astronomi için çok önemli kılmıştır. 1990 yılında fırlatıldıktan sonra astronomi biliminin en temel taşlarından biri olmuştur. Birçok araştırmaya ve gözleme imza atılmıştır. Hubble teleskobu bakımı uzayda astronotlar tarafından yapılacak şekilde tasarlanan tek teleskoptur. Bakım için 5 kez uçuş gerçekleştirilmiştir. Bu bakım uçuşlarından sonuncusu Mayıs 2009’da gerçekleşmiştir. İlk servis uçuşu ise yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılan hatanın düzeltilmesi için 1993 yılında gerçekleştirildi.

Bir Yanıt

  1. Ersan can 19-06-2020

Cevap Bırakın