Işıltılı Gezegen Merkür Hakkında Bilmemiz Gereken 10 Şey

Güneş Sisteminde birbirinden renkli, kişisel özelliklere sahip çok sayıda gezegen var. Çoğu zaman gezegenler anlatılırken hızla geçilen, adından bile bahsedilmeyen fakat içinde bir cevher barındıran bu küçük gezegene de bir bakmakta fayda var. Merkür hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Özellikle Merkür gezegeni gibi ışıltılı gezegenlere ilgi duyuyorsanız, bu konuda bilgi sahibi olmanız sizi çok mutlu edecek. Evrenin genişliği büyüleyiciliği ile birlikte büyük bir merak hissi de uyandırıyor. NASA gibi uluslararası kuruluşlar da bizim bu merakımızı gidermek adına çeşitli çalışmalar yürütüyor. Fakat son zamanlarda ortaya çıkan bilgiler, uzayın ne kadar bilinmezlikte olduğu hissini bizlere yaşatıyor. Üstelik şu ana kadar keşfedilmiş, uzay hakkında şaşırtıcı gerçekler konusunda insanların duymadığı çok fazla şey var.

Bu bilgilerin tamamı NASA’nın gösterdiği kaynaklar ile elde edildi. Herhangi bir hata payı olmadığı için gönül rahatlığıyla bu bilgileri hafızanızda saklayabilir, gün geldiğinde gerek arkadaşlarınızla konuşurken gerek fikir üretirken kullanabilirsiniz. Işıltılı gezegen Merkür hakkında bilmeniz gereken 10 şey sizlerle.

1.O, En Küçüğü

Işıltılı Gezegen Merkür Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Güneş Yörüngesindeki Gezegenler

Merkür gezegeni, güneş sistemimizin en değerli gezegenlerinden bir tanesi. Nasıl ki çocukların en değerlisi, en küçüğüdür, aynı şey gezegenlerimiz için de geçerli. Merkür, Güneş sistemindeki en küçük gezegendir. 4.879 km çapı ile Merkür, 12.742 km çapına sahip Dünya’nın neredeyse 3’te 1 boyutundadır.

Aynı zamanda boyutunun da vermiş olduğu hafiflik ile Güneş sistemindeki en düşük kütleli gezegendir. Bununla birlikte yoğunluk bakımından Dünya ile neredeyse aynı yoğunluğa sahiptir. 5.427 kg/m³ yoğunluğuna sahip Merkür, 5.514 kg/m³ yoğunluğuna sahip dünyanın hemen altında yer alır.

2.Merkür’e İçiniz Çok Isınacak

Merkür’e İçiniz Çok Isınacak. Güneş sistemindeki gezegenler, kendilerinden çok daha kütleli olan Güneş’in etrafında dönerler.

Güneş sistemindeki gezegenler, kendilerinden çok daha kütleli olan Güneş’in etrafında dönerler. Bu dönüşlerini yaparlarken de belirli bir rota, uzay diliyle yörünge izlerler. Bu yörüngelerde Güneş’e ortalama bir uzaklıkta olan Dünya, 149 Milyon Km mesafede dururken, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür gezegeni, yalnızca 58 Milyon mesafededir.

Güneşe yakınlığı sizi aldatmasın. Merkür, Güneş sisteminin en sıcak gezegeni değildir. Güneş sistemindeki en sıcak gezegen, bildiğiniz gibi 464 derece ile Venüs’tür. Merkür ise, Venüs’ten sonra en sıcak gezegendir ve sıcaklığı 167 derece civarındadır.

3.Günler Geçmek Bilmezken Yıllar Su Gibi Akar

Günler Geçmek Bilmezken Yıllar Su Gibi Akar. Eğer Merkür’deyseniz, zaman geçmek bilmeyecektir. Öyle ki Merkür’de günler çok uzun sürerken yıllar çok hızlı geçmekte.

Eğer Merkür’deyseniz, zaman geçmek bilmeyecektir. Öyle ki Merkür’de günler çok uzun sürerken yıllar çok hızlı geçmekte. Merkür’de 1 gün, Dünya günü ile tam 175 gün ediyor. Fakat siz buna aldanmayın gün doğmadan neler doğar! Merkür’ün 1 yılını tamamlaması, dünya günü ile yalnızca 88 gün ediyor.

Üstelik Merkür’deyseniz, Merkür’ün kararsız dönüşü nedeniyle gün, birkaç kez doğabilir. Gün doğumundan hoşlanan biriyseniz Merkür tam size göre! Aynı şey gün batımı için de geçerlidir. Bu gezegende gün, birden çok kez batabiliyor.

4.İçi Yumuşacık Olsa Da Dışı Semsert!

İçi Yumuşacık Olsa Da Dışı Semsert! Eğer uzay boşluğundan Merkür’ün yüzeyine düşecek olsaydınız fazlasıyla canınız yanardı.
Merkür’ün dış yüzeyi

Eğer uzay boşluğundan Merkür’ün yüzeyine düşecek olsaydınız fazlasıyla canınız yanardı. Öyle ki Merkür’ün yüzeyi tamamen kayalıklardan oluşuyor. Bu kayalıklar nedeniyle oldukça sert bir yüzeye sahip. Her ne kadar fotoğraflarında oldukça güzel çıksa da içine girdiğinizde o kadar da eğlenceli olmayabilir.

Merkür, Dünya’nın uydusu olan Ay’a oldukça benzeyen bir yüzeye sahiptir. Merkür’ün de yüzeyinde çatlak var ve kayalıklardan oluşur.

5.Nefes Alsın Yeter Diyenlerdenseniz, Merkür İlk Tercihiniz Olmayacak

Nefes Alsın Yeter Diyenlerdenseniz, Merkür İlk Tercihiniz Olmayacak. Merkür’ün oldukça ince olan atmosferi, çoğunlukla Oksijen(O2) , Sodyum(Na, Hidrojen(H2), Helyum(He), Potasyum(K) ile doludur. Dolayısıyla içeride bir atmosfer bile yok denilebilir.

Merkür’ün oldukça ince olan atmosferi, çoğunlukla Oksijen(O2) , Sodyum(Na, Hidrojen(H2), Helyum(He), Potasyum(K) ile doludur. Dolayısıyla içeride bir atmosfer bile yok denilebilir.

6.Merkür Çok Yalnız!

Merkür Çok Yalnız!
Güneş sistemindeki gezegenler, kendilerinden daha büyük kütleli olan Güneş etrafında dönerler.

Güneş sistemindeki gezegenler, kendilerinden daha büyük kütleli olan Güneş etrafında dönerler. Aynı şekilde gezegenlerin etrafında da onlardan daha düşük kütleye sahip taş parçaları ya da uydular döner. Dünya’nın uydusu, hepinizin yakından tanıdığı Ay’dır.

Merkür gezegeni ise herhangi bir uyduya sahip değildir. Etrafına yaklaşan küçük kütleli parçalar, Merkür’den çok daha büyük olan Güneş’e çarparak yok oluyor.

7.Herhangi Bir Halkası Yok

Herhangi Bir Halkası Yok. Halkalı gezegen deyince aklımıza gelen Satürn’ün bu kadar güzel ve hatırda kalıcı olmasını sağlayan şey, elbette etrafında gezinen halkasıdır.

Halkalı gezegen deyince aklımıza gelen Satürn’ün bu kadar güzel ve hatırda kalıcı olmasını sağlayan şey, elbette etrafında gezinen halkasıdır. Bu halkalar, Satürn’e çarpan büyük bir yıldızın kalıntılarıdır aslında. Ne yazık ki Merkür gezegeninin herhangi bir halkası bulunmuyor.

Bu tür halkalar, uydusu olan hemen her gezegenin bir zamanlar yaşadığı bir döngüdür. Hatta belki duymamışsınızdır fakat Dünya’nın da bir zamanlar ihtişamlı bir halkası vardı. Şu anki Ay’ın ataşı olan koca bir gök taşı dünyaya çarpmış, yukarı yükselen kaya parçaları Dünya etrafında dönmeye başlamıştır. Bu uzun yüz yıllar süren dönüşün ardından yavaş yavaş kayalar birbirine yapışmış ve sonunda Ay’ı oluşturmuştur.

8.Merkür’de 3 Artı 1 Dairelerden Uzak Durun

Merkür’de 3 Artı 1 Dairelerden Uzak Durun
Eğer yaşamak için yeni bir gezegen arıyorsanız, bu, kesinlikle Merkür olmamalıdır. Merkür’de sıcaklık, 430 dereceyi bulurken -180 derecelere kadar da düşebiliyor.

Eğer yaşamak için yeni bir gezegen arıyorsanız, bu, kesinlikle Merkür olmamalıdır. Merkür’de sıcaklık, 430 dereceyi bulurken -180 derecelere kadar da düşebiliyor. Bildiğiniz gibi bir yaşam formunun varlığını sürdürmesi için ihtiyaç duyacağı iklim koşulları ile asla uyuşmuyor.

Gezegenlerde yaşam bulgusu aramak üzere yola çıkan uzay gemileri, Merkür’ü de ziyaret etmiştir. Ne yazık ki Merkür’de en ufak bir yaşam bulgusuna rastlanmadı.

9.Koca Bir Güneş Sizi Karşılayacak

Koca Bir Güneş Sizi Karşılayacak. Merkür, Güneş’e en yakın gezegen olduğu için Gün doğumundan sonra gökyüzüne baktığınızda güneş, Dünya’dakinden çok daha büyük ve ihtişamlı gözüküyor olacak.

Merkür, Güneş’e en yakın gezegen olduğu için Gün doğumundan sonra gökyüzüne baktığınızda güneş, Dünya’dakinden çok daha büyük ve ihtişamlı gözüküyor olacak. Bunun özel ya da efsanevi bir hikayeye sahip yanı yok, bildiğimiz fizik kanunları aslında. Yine de büyük bir güneşin doğuşunu izlemek çok daha keyifli olabilirdi.

10.Yinede Merkür Güneş Sisteminin Göz Bebeği

Yine De O Güneş Sisteminin Göz Bebeği merkür.
Her ne kadar durulmayacak kadar sıcak da olsa, minyon tipli, sevimli bir gezegen olarak kalbimizde yeri farklı.

Her ne kadar durulmayacak kadar sıcak da olsa, minyon tipli, sevimli bir gezegen olarak kalbimizde yeri farklı. Merkür, diğer gezegenler ile kıyaslandığında tam bir sanat eseri gibi duran ışıltısıyla tekrar tekrar bakmanıza, güzelliğine doyamamanıza neden olacak. Herhalde Merkür’ün fotoğrafını bir yüzüğün ortasına koysalardı, bunun elmas olduğuna yemin edebilirdiniz.

Merkür hakkında gördüğünüz bunca şeyden sonra ona hayranlık duyabilirsiniz. Çoğu insanın favorisi Satürn olsa da, Merkür’ü tanıdıklarında çok daha fazla seviyorlar.

Peki Bu Kadar Bilgiye Nasıl Ulaşılıyor?

Bu ışıltılı fotoğraflarına nasıl ulaştık derseniz de bunun cevabı NASA’da saklı. Çeşitli uzay teleskopları ile çok uzun bir süredir gezegenlerin fotoğraflarını siyah beyaz olarak kayıt altına alabiliyorlardı zaten. Şu an dahi uzayın renkli fotoğrafını çeken herhangi bir kamera yok. Gezegenlere ait bu rengarenk fotoğraflar bir kurgu mu? Tabi ki hayır.

Gezegenlerin görselleri kayıt altına alınırken gezegenlerden yansıyan ışık, gezegenlerin sahip olduğu elementler göz önünde bulundurularak dijital bir görseli çıkartılır. Bu görsel her ne kadar dijital ortamda hazırlanmış olsa da bire bir gerçek görüntüsünü bizlere sunar. Aslında uzaya yükselip bu gezegenlere çıplak gözle bakabilseydiniz de NASA’nın servis ettiği bu görüntüleri bire bir görebilirdiniz.

Bu tür görselleri NASA gibi uzay şirketleri, çeşitli aralıklar ile uzay araçları ve teleskopları ile yaptıkları kayıtlardan bizlere sunuyor. Bu sayede biz de uzaydaki bu şaheserleri en azından dünya gözüyle görebiliyor, tanıyabiliyoruz. Yakın bir tarihte Elon Musk’ın hayali gerçek olur ve artık uzaya ticari olarak seyahat etmeye başlayabilirsek, bu tür görüntüleri bizzat kendi gözlerimizle de görebileceğiz.

O gün gelene kadar şimdilik NASA’nın yayınladığı bu görüntüler ile ya da kendi teleskopumuzu uzaya çevirip gezegenleri inceleyerek idare edeceğiz. Teleskop alıp uzaya bakarken hangi gezegen hangisi diye düşünmeniz bile gerekmiyor artık. Telefon uygulamaları sayesinde gezegenlerin anlık konumlarını kolayca bulabiliyorsunuz. Size de teleskopun ucunu gökyüzüne dikip, Merkür’ü bulup o ihtişamlı duruşunu seyretmek kalıyor.

Cevap Bırakın