Uzay Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Uzay, insanoğlu var olduğu ilk günden beri en gizemli konulardan biri olmuştur. Kimi zaman kayan bir yıldızı kötü şeylere yormuşlar, kimi zaman güneş tutulmasını felaket diye nitelendirmişlerdir. İnsanoğlu var olduğundan beri bazı soruların cevabını gökyüzüne bakarak aramışlardır. Bu sebeple uzay hakkında ki araştırmalar hiçbir zaman yavaşlamamış veya durmamıştır. Savaş zamanlarında bile uzay araştırılmaya devam edilmiştir. Bu araştırmalar sonucunda uzay hakkında şaşırtıcı bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgileri çoğu insan bilmemektedir. Öğrendiğiniz zaman sizi bir hayli şaşırtacak bu bilgilere göz atalım.

Uzayın Gerçekleri

Astronotlar uzayda her gün minimum 2 saat spor yapmak zorundadırlar. Eğer spor yapmazlarsa kas kütlelerinin %1’ini kaybederler. Düzenli spor uzayda bile önemlidir.

Astronot olmak uzaydan dünyaya bir bira açmak demektir

•Uzayda uzun bir süre kalıp Dünya’ya gelirseniz ilk 1 hafta yürüyemezsiniz. Bunun nedeni vücudunuzun yer çekimine tekrar alışmasıdır. Yani yürümeyi baştan öğrenirsiniz.

uzaydan dönen astronotun ilk yürüyüşü

•Uzaya çıkmak çok pahalıdır. Bir uzay kıyafetinin maliyeti yaklaşık 11 milyon dolardır.

astronot kıyafetinin maliyeti 11 milyon dolardır.

Jüpiter, güneş sistemimizde yer alan diğer tüm gezegenlerin toplamının iki katı kadar ağırlıktadır.

jüpiter

•Uzay uydular ile çok fazla kirletilmektedir. Her yıl 100’ün üzerinde uydu Dünya’dan uzaya fırlatılmaktadır.

uydu

Uzay Dünya’mızdan çok farklıdır. Bu farkların en büyüğü ise uzayın büyük bölümünün karanlık olmasıdır. Uzayın yaklaşık %73ü karanlıktır.

uzayın karanlık yüzü

•Uzaya giden astronot uzayda 6 ay kalması halinde %3 daha uzun bir şekilde Dünya’ya döner. Bunun nedeni uzayda yer çekiminin olmamasıdır.

uzaya giden astronotun boyu uzadı

•Güneş sisteminin en hızlı dönen gezegeni Jüpiter’dir. Jüpiter’de 1 gün yaklaşık 10 saattir.

400 yıl önce teleskopla uzayı inceleyen ilk kişi İtalyan astronom, modern fiziğin babası Galileo Galilei’dir.

Galileo

•Uzayda yer çekimi olmadığı için herhangi bir sıvının dökülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sıvı damlacıkları havada uçar.

astronot su içerken

Uzay hakkında bilinmeyen ilginç bilgiler olarak öne çıkan bu maddeler günümüzde yerini yenisine bırakacak araştırmalar ile tam gaz devam ediyor diyebiliriz.

Uzaya Duyulan İlgi

İnsanoğlunun var olduğundan beri uzaya ilgi duyması uzay hakkındaki tüm soruları cevaplamaya yetmemiştir. Uzayı araştırdıkça daha çok sorularla karşılaşan insanlar günümüzde hala bu sorulara cevap bulmaya çalışmaktadır. Uzay hakkında henüz bilinmeyen bilgiler çok fazladır. Uzayı ilginç kılan da tam olarak bu bilinmezliktir. İnsanları meraklandıran ve araştırmaya zorlayan merak duygusudur. İnsanlar var oldukça bu merak duygusu da var olacaktır.

Cevap Bırakın